09 października 2018

Google zamyka Google+. Serwis wygaśnie za 10 miesięcy

Jeżeli używacie Google+ nie ucieszycie się z tej wiadomości. Amerykański koncern poinformował, że za 10 miesięcy platforma ma być nie dostępna dla prywatnych użytkowników. Co jednak ciekawe będą mogły z niej korzystać firmy.

Niska popularność Google+

Serwis Google+ powstał w 2011 roku i miał być odpowiedzią Google na rosnącą popularność Facebook. Koncern dostrzegł potencjał, jaki tkwi w mediach społecznościowych i miał zamiar włączyć się w rywalizację z portalem Marka Zuckerberga. I przez pewien czas mu się to udawało. W pierwszym roku działalności Google+ liczba unikalnych użytkowników serwisu przekroczyła 400 milionów. Jednak według ostatnich danych statista.com, czasy świetności Google+ ma już dawno za sobą. Ten statystyczny serwis opublikował w lipcu tego roku listę najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Pierwsze miejsce zajął Facebook z liczbą niemal 2,2 miliarda userów. Google+ nie było nawet w TOP20.

Wielka luka w systemie

Według informacji do których dotarł „The Wall Street Journal”, zabezpieczenia Google nie były wystarczająco szczelne. Hakerzy mogli bez trudu zyskać dostęp do wielu poufnych informacji o użytkownikach Google+, takich jak np. dane teleadresowe, zdjęcia czy historii zatrudnienia. Gazeta donosi, że w marcu 2018 roku Google wykrył lukę i ją zlikwidował.

Jednak kontrowersje budzi fakt, że koncern nie poinformował opinii publicznej o zaistniałej sytuacji. Usterka w systemie mogła narazić nawet pół miliona osób na utratę wrażliwych danych. Dziennikarze „The Wall Street Journal” dotarli do wewnętrznej korespondencji Google, z której wynika, że firma chciała uniknąć międzynarodowego skandalu oraz zarzutów ze strony europejskich i amerykańskich instytucji zajmujących się ochroną danych osobowych.

Google+ zostanie wyłączone za 10 miesięcy

Koncern odniósł się do zarzutów „WSJ” i poinformował, że wprowadził dodatkowe zabezpieczenia w Google+, które obejmą również użytkowników pozostałych usług Google. Jednocześnie firma zapowiedziała, że serwis Google+ za 10 miesięcy zostanie wyłączony dla prywatnych userów. Według Google jest to wystarczająco dużo czasu, by każdy, kto korzysta z Google+ mógł usunąć wszystkie swoje dane. Jednak nie oznacza to, że Google+ zniknie z internetu nadal będą mogły z niego korzystać firmy, które korzystają z niego m.in. do kontaktów pomiędzy pracownikami.

Głównym powodem, dla którego Google zamyka swój serwis społecznościowy jest jego nierentowność. W ostatnim czasie niemal wszystkie (90%) sesje, jakie miały miejsce w obrębie Google+ trwały zaledwie 5 sekund. Oznacza to, że koncern nie widzi szans na rozwój platformy i czerpanie z niej zysków.

Źródło: The Wall Street Journal/Google

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Powiązane wpisy

Komentarze

  • arseosystem napisał:

    17 października 2018

    „do kontaktów pomiędzy pracownikami” – o ile pracownicy też będą mieć konta firmowe 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij