Blog marketingu internetowego

07 lipca 2017

Co wie o Tobie Google i jakie dane zbiera?

Jakie informacje zbiera o Tobie Google — jak to sprawdzić. Wiele osób nie jest świadomym, jak różnorodne informacje są zbierane i wykorzystywane przez Google. Są to zarówno historie wyszukiwań, zapytania głosowe, jak i miejsca w których byliśmy… Bezpieczeństwo prywatnych danych to wciąż niedoceniony temat i warto mieć choć podstawową wiedzę o tej problematyce.

Na stronie Moje konto (https://myaccount.google.com/privacy) Google udostępnia Ci zakładkę Moja aktywność — znajdziesz tam wszystkie zapisane aktywności.

Google zbiera informacje m.in. o:

– historii wyszukiwania
– historii obejrzanych filmów na Youtube (pamiętasz, że Youtube należy do Google?)
– historię poleceń głosowych
– miejsca, w których byłeś (gps)

Dobra wiadomość — możesz kontrolować, jakie informacje mają być zbierane i przechowywane. Masz możliwość usunięcia całej historii związanej z Twoim kontem. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Historia wyszukiwania konta Google – jak ją usunąć.

Na stronie Moje konto sprawdzisz też, jakie informacje o sobie udostępniasz w sieci, reklamy, z jakich kategorii najczęściej są Ci wyświetlane (a także, jakich reklam nie lubisz), jakich użytkowników blokujesz.

Jakie są plusy i minusy zbierania danych przez Google?

Zdecydowanie minusem jest ogrom informacji na nasz temat i wciąż za mała wiedza przeciętnego Kowalskiego o mechanizmach przetwarzania danych.

Pamiętaj, że każdego dnia zostawiasz po sobie ślad, nie tylko w Google. Posty i zdjęcia w mediach społecznościowych są dobrowolnie udostępniane. Możesz kreować swój wizerunek w dowolny sposób.
Informacje zbierane przez Google są podstawą do wyświetlania Ci spersonalizowanych reklam. To jakie reklamy są Ci prezentowane, możesz sprawdzić w Przegląd ustawień prywatności — Personalizacja reklam. Jeżeli nie chcesz widzieć reklam konkretnego podmiotu, możesz zablokować jego reklamy.

Plusem zbierania danych jest niewątpliwie personalizowanie prezentowanych treści.
Dane osobowe są cenną, niematerialną walutą, tak samo, jak nasz czas i uwaga. Warto być świadomym, że są zbierane codziennie przez wiele podmiotów, nie tylko Google.

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!
The First

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź aby kontynuować. więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij