07 maja 2024

Życie po aktualizacji algorytmu – Mueller radzi, jak się pozbierać

Główne aktualizacje Google niejednokrotnie zbierały krwawe żniwo w postaci stron, które z dnia na dzień straciły swoje pozycje w SERP. Wielu zastanawia się, czy ich witryna jest w stanie zregenerować się po chociażby słynnym Helpful Content, z którym ponownie mieliśmy do czynienia we wrześniu 2023. W dyskusję na ten temat udało się wciągnąć Johna Muellera. 

Dyskusja na X – czy można wrócić do formy po HCU? 

Specjalista z branży SEO Thomas Jepsen, zaadresował do Johna Muellera takie pytanie w temacie aktualizacji algorytmów oraz Helpful Content Update: 

Google wcześniej wypowiedziało się, że nie chowa urazy i strony mogą się zregenerować, kiedy problemy zostaną naprawione. Czy to dotyczy także HCU? 

Mueller odpowiedział: 

Tak, dotyczy. To mówiąc, niektóre rzeczy wymagają więcej czasu, aby zostać ponownie ocenione (czasem miesięcym, w tym momencie), a niektóre większe efekty wymagają kolejnej cyklicznej aktualizacji. 

Dociekliwy użytkownik i kolejne odpowiedzi Muellera 

Inny użytkownik X poprosił o nieco bardziej skonkretyzowaną odpowiedź na pytanie, czy trzeba czekać na kolejną główną aktualizację, aby się odbudować. Mueller odparł: 

To dlatego, że nie wszystkie zmiany wymagają aktualizacji. W praktyce, zakładałbym, że silniejsze efekty będą jej wymagać. Główne aktualizacje mogą zawierać wiele rzeczy. 

W kolejnym poście ekspert kontynuował: 

Na przykład, można zaktualizować formułę rankingową i kilka progów. Skutki zaktualizowanej formuły są zazwyczaj ciągłe, ale zmiany w progach często wymagają kolejnej aktualizacji, aby je dostosować.

Dociekliwy użytkownik postanowił dopytać, czy strona dotknięta Helpful Content Update w 2023 roku może mieć przypisaną właściwość, która na stałe uniemożliwia jej odbudowanie się w rankingach. Do tego również Mueller się odniósł: 

Stałe zmiany nie są zbyt przydatne w dynamicznym świecie, więc tak. Jednak „odzyskanie” sugeruje powrót do stanu sprzed zmian, a moim zdaniem zawsze jest to nierealistyczne, ponieważ świat, oczekiwania użytkowników i reszta internetu nadal się zmieniają. Nigdy nie jest 'tak jak było’. 

Nawet po tych słowach użytkownik niedowierzał i jeszcze raz odwołał się do powszechnej obawy, że po HCU, strona może otrzymać klasyfikator uniemożliwiający powrót na pozycje. 

Kolejna wypowiedź Muellera ponownie przeczyła tej tezie: 

Tak, strony mogą znów rosnąć po byciu dotkniętymi “HCU” (cóż, teraz główną aktualizacją). To nie jest na stałe. To może wymagać wiele pracy, czasu i być może kilku aktualizacji, a do tego zmieniona, zaktualizowana, będzie też inna w wyszukiwaniach. 

Z całej tej wymiany zdań można wyciągnąć dwa wioski. Po pierwsze, według Google, odbudowanie strony po tym, jak spadła w rankingach przez HCU, jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak sporo czasu i wkładu pracy, a do tego konieczna może być także kolejna aktualizacja. Po drugie, widać wyraźnie nieufność części społeczności wobec tego, o czym Google nas informuje. Czyżby doświadczenia niedowierzającego użytkownika pokazywały coś innego? 

  Przyjmuję do wiadomości, że moje dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione pytania/wnioski.
  Dowiedz się więcej na temat ochrony Twojej prywatności
  Udostępnij dalej

  Podobał Ci się artykuł?

  Zobacz naszą ofertę!

  The First

  Pozycjonujemy Po Mistrzowsku

  Dodaj komentarz

  Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

  Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

  Zamknij