20 października 2022

Potwierdzona aktualizacja algorytmu spamu Google

Google potwierdziło, że wprowadzana jest właśnie kolejna aktualizacja. Tym razem jest ona ukierunkowana na zwalczanie spamu. Co bardzo istotne, aktualizacja ta jest wdrażana na całym świecie i we wszystkich językach. Szacuje się, że cały proces aktualizacji potrwa kilka dni.

Google regularnie pracuje nad zwalczaniem spamu i niestety stosunkowo rzadko podaje na ten temat jakieś większe szczegóły. Wyjątki dotyczą przypadków, gdy aktualizacja zajmuje się konkretnym rodzajem spamu, jak np. linkami.

Czy jest się czym martwić?

Jeśli postępujecie w swoich działaniach zgodnie z Google Search Essentials, czyli wskazówkami dla webmasterów, to nie. Google swoje aktualizacje kieruje głównie przeciw witrynom o niskiej jakości, które mają nakłaniać użytkowników do podawania swoich danych osobowych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Oszustwa phishingowe, podszywanie się pod bardzo trafne strony – właśnie z tym chce walczyć Google.

Pamiętaj o kilku kwestiach

Strony, na których znajduje się niskiej jakości treść, nie są spamem w definicji Google. Jednak warto sprawdzić nowe wytyczne, by mieć pewność, że naszej witrynie nic nie grozi. Zadbać należy również o jej odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ może zostać ona zhakowana i wówczas zacznie wyświetlać spam użytkownikom.

Widzisz spadki? Reaguj!

Jeśli po aktualizacji zobaczysz nagły spadek swojej strony w rankingu, szybko reaguj. Zadbaj o jej bezpieczeństwo i poszukaj oznak możliwego ataku. Niestety prawda jest taka, że nawet po usunięciu przyczyny, przez którą Google uznało stronę za spam, powrót do dawnych pozycji może zająć nawet miesiące.

Warto więc wszystko sprawdzić, jeszcze zanim aktualizacja na dobre wejdzie w życie.

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij