10 sierpnia 2023

„Niech Ci będzie, Google…” – Czy zmiana Title na zgodny z Google, może nam się opłacić?

Nie od dzisiaj wiemy, że Google manipuluje metadanymi w taki sposób, jaki uzna za stosowne. Szczególnie łatwo daje się zaobserwować zmiany w Title. Początkowo niewiele stron miało odczuć zmiany po tym, jak zapowiedziano planowane roszady, ale późniejsze statystyki od firmy Zyppy pokazały, że około 61% tytułów ulega modyfikacji. Ma to rzekomo na celu lepsze informowanie użytkowników o zawartości strony. Co zatem powinien zrobić administrator strony? Może zmienić ustawienia, tak by metadane odpowiadały tym, które wyświetlają się w SERP? John Mueller wypowiada się w tym temacie.

Spis treści:

  1. Pytanie do Muellera – co z tym Title?
  2. Zdaniem Muellera – zmienione niekoniecznie lepsze?
  3. Podsumowanie

Pytanie do Muellera – co z tym Title?

Portal społecznościowy Mastodon jest ostatnio miejscem ciekawych dyskusji na temat SEO. Zwłaszcza że często dołącza do nich John Mueller, który od wielu lat pracuje dla Google i niekiedy pełni funkcję przedstawiciela korporacji. Tym razem odpowiedział na post odnośnie zmieniania Title pod dyktando Google. Użytkowniczka portalu napisała:

„Google zmienia tytuły i w większości przypadków, usuwa nazwę strony z title. Na przykład jeśli twoja storna to „Czym jest SEO i jak działa? | Nazwa strony”

To zostanie przepisane na „Czym jest SEO i jak działa?”

Wygląda na to, że nie powinniśmy uwzględniać nazwy strony w title. (Ponieważ Google już wyświetliło nazwę strony)”

Zdaniem Muellera – zmienione niekoniecznie lepsze?

John Mueller odpisał na uwagę użytkowniczki:

„Nie zakładałbym, że przepisane wersje są lepsze (dla SEO lub użytkowników) i radziłbym zachować nazwę twojej strony – ponieważ łatwiej jest potwierdzić nazwę strony, którą wyświetlamy nad title. Poza tym, to dobrze znany szablon, więc nie zmieniałbym go specjalnie dla Google.”

Wydaje się zatem, że nie warto zmieniać wpisanego przez nas Title na to, co finalnie wyświetli Google. Tym bardziej, że z zasady Title ma być także informacją dla wyszukiwarki i nawet, jeśli ostatecznie nie wszystkie nasze słowa kluczowe wyświetlą się w SERP, Google wciąż może skorzystać z nich i na tej podstawie pokazywać naszą stronę w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

  • Google manipuluje metadanymi, zwłaszcza Title, w celu lepszego informowania użytkowników o zawartości. Około 61% tytułów ulega modyfikacjom.
  • Administratorzy stron zastanawiają się, czy dostosowywać metadane do wyświetlanych w SERP, czyli wynikach wyszukiwania. John Mueller sugeruje, że zmiana Title niekoniecznie przyniesie korzyści SEO ani użytkownikom.
  • Podsumowując, nie ma potrzeby nadmiernie dostosowywać Title do Google, a zachowanie pierwotnych tytułów może być korzystniejsze. Nie warto zmieniać wpisanego tytułu na to, co finalnie wyświetli Google. Tytuł ma być informacją dla wyszukiwarki i nawet część słów kluczowych niewyświetlanych w SERP może wpłynąć na wyniki wyszukiwania.
Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

The First

Pozycjonujemy Po Mistrzowsku

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij