27 marca 2019

Dopasowanie neuronowe (Neural Matching), a RankBrain – co je od siebie odróżnia? Google wyjaśnia

Danny Sullivan w imieniu Google za pomocą Twittera wyjaśnił kwestię, która w znaczącym stopniu jest związana ze społecznością SEO. Mianowicie wyjaśnił na czym polegają działania dopasowania neuronowego i RankBrain.

Jak dopasowanie neuronowe wykorzystywane jest przez Google?

Dopasowanie neuronowe oparte jest na systemie Al-based stosowanym od 2018 roku. Przez Sullivana opisane jest ono jako mechanizm super-synonimowy. Google za jego pomocą stara się lepiej powiązać słowa z wyszukiwaniem. We wrześniu 2018r Google podało informację, że dopasowanie neuronowe wykorzystywane jest w 30% wyszukań. Nie ma natomiast danych aktualnych na jego temat. Można tylko przypuszczać, że jego użycie znacznie się zwiększyło.

“For example, neural matching helps us understand that a search for “why does my TV look strange” is related to the concept of “the soap opera effect.” We can then return pages about the soap opera effect, even if the exact words aren’t used…”

Czym jest RankBrain?

System ten został wdrożony na dwa lata przed Neutral Matching i tak jak tamten opiera się na Al-based. RankBrain wspomaga Google w powiązywaniu stron z koncepcjami. Także wtedy, gdy strony nie zawierają dokładnych słów użytych w zapytaniu. Zaznaczyć należy, że teorie jakoby RankBrain brał pod uwagę sygnały zachowa użytkowników zostały obalone.

Jaka więc zasadnicza różnica między Natural Matching, a RankBrain?

Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w jednym zdaniu. Natural Matching odnosi się do wyszukiwań, natomiast RankBrain przypisuje strony do pojęć.

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Komentarze

  • Sabina napisał:

    04 kwietnia 2019

    Przed RankBrain Google skanował strony, aby sprawdzić, czy zawierają one dokładnie wyszukiwane słowo kluczowe, a dziś RankBrain próbuje dowiedzieć się, co ta naprawdę użytkownik ma na myśli. Jestem godna podziwu dla Googla, jak świetnie rozwija swój system wyszukiwani.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij