25 maja 2017
Można z powodzeniem założyć, że większość z nas, kiedy szuka informacji w internecie, nie zastanawia się głębiej nad tym procesem. Ot, wpisujemy hasło w wyszukiwarkę i wyskakuje cała lista wyników. Obecność wyszukiwarek internetowych w naszym życiu jest już tak oczywista, że nie zastanawiamy się nad definicją i sposobem działania.
Gdyby ktoś Cię zapytał, co to jest wyszukiwarka i jak działa, co byś odpowiedział?
Wyszukiwarka (search engine) to strona lub program, która umożliwia poszukiwanie w sieci internetowej pożądanych informacji. Dzięki skomplikowanym algorytmom zbiera i porządkuje wszystkie upublicznione w internecie treści. Kiedy internauta wpisuje zapytanie do okna przeglądarki, uzyskuje możliwie najlepiej dopasowane do wpisanego hasła wyniki.
Z czego składa się wyszukiwarka?
Wyszukiwarki internetowe składają się z czterech podstawowych czynników. Są to:
– Pająki (spider/crawler).
Czytają kod strony, zbierają informacje o jej treści.
– Bazy danych.
Tu trafiają informacje zebrane przez pajączki. Każda strona zostanie odpowiednio zaindeksowana na podstawie swojej tematyki.
– Indeks.
Spis słów – działa trochę na zasadzie indeksu w książce. Pokazuje wszystkie miejsca, w których występuje dane słowo.
– Program wyszukujący
To ta część wyszukiwarki, której faktycznie używasz na co dzień. Taki widoczny czubek góry lodowej.
Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce to:
Google
Bing
Onet
Yahoo
(stan na 2017 r.)
Czy zauważyłeś może, jak bardzo angielska nazwa wyszukiwarki jest podobna do rozwinięcia skrótu SEO (search engine optimization)? To nie przypadek. W najbardziej dosłownym tłumaczeniu SEO to optymalizacja (stron) dla wyszukiwarek. Esencją marketingu internetowego jest docieranie do największej ilości potencjalnych klientów w internecie, w dużym stopniu poprzez zwiększenie widoczności witryny w wyszukiwarkach.
Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej
Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.