14 lutego 2024

AI walczy z nieuczciwą konkurencją? Google kontra fałszywe opinie

Około 20 milionów wpisów i aktualizacji dotyczących godzin otwarcia, ocen i opinii, zdjęć wideo i wiele więcej odnotowało Google w 2023 roku. Korporacja deklaruje, że chce wspierać lokalne biznesy, których profile wyświetlają się w Mapach oraz wynikach wyszukiwania. W tym celu bierze się za fałszywe opinie z pomocą sztucznej inteligencji. Jak idzie ta walka? 

Google chwali się osiągnięciami – 170 milionów zablokowanych opinii 

Trzeba przyznać, że Google rzadko prezentuje statystyki, które wypadają na niekorzyść technologicznego giganta. Nie należy się więc dziwić, że kiedy na oficjalnym blogu opublikowano wpis dotyczący blokowania fałszywych opinii, wyniki musiały być imponujące. Sukcesy Google w 2023 roku dotyczą: 

 • 170 milionów usuniętych lub zablokowanych opinii, naruszających wytyczne (o 45% więcej niż w 2022), 
 • 12 milionów zablokowanych fałszywych profili firmowych, 
 • 14 milionów wyłapanych wideo naruszających wytyczne, 
 • 2 milionów firm uchronionych przed przed przestępcami próbującymi przejąć cudzy Profil Firmy w Google, 
 • 123 tysięcy firm, które trafiły pod tymczasową ochronę Google, kiedy wykryto podejrzaną aktywność i próby naruszeń. 

Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe – tajemnica sukcesu Google? 

Raportując swoje wyniki w zwalczaniu nieuczciwych praktyk, Google przypisuje zasługi sztucznej inteligencji. Uruchomiony w zeszłym roku nowy algorytm oparty na uczeniu maszynowym, wykazuje niezwykłą skuteczność. Dzięki systemowi moderacji, udało się zablokować o 45% więcej fałszywych opinii niż w 2022 roku. 

Przy tak dużej liczbie danych, które należy monitorować, trudno powierzyć to zadanie człowiekowi, nic więc dziwnego, że robi to algorytm. Wynikiem takiej automatyzacji bywają słyszane niekiedy skargi o niesłusznie zablokowanych opiniach z jedną lub pięcioma gwiazdkami, które zostały wystawione przez prawdziwych klientów danej firmy. Jednak w obliczu działania na tak dużą skalę, pewne wpadki są nieuniknione. Pozostaje czekać na kolejne udoskonalenia systemów. 

  Przyjmuję do wiadomości, że moje dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione pytania/wnioski.
  Dowiedz się więcej na temat ochrony Twojej prywatności
  Udostępnij dalej

  Podobał Ci się artykuł?

  Zobacz naszą ofertę!

  The First

  Pozycjonujemy Po Mistrzowsku

  Dodaj komentarz

  Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

  Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

  Zamknij