15 listopada 2018

Raport IAB: Polacy nie boją się urządzeń mobilnych. Korzysta z nich 88% z nas

Badanie Raport Mobile 2018 przeprowadzone przez IAB Polska obrazuje nam, w jaki sposób i ile procent z nas korzysta z urządzeń mobilnych. Z jego lektury można wyciągnąć następujący wniosek: Polacy to ultramobilny naród.

Kochamy telefony

Dziś znalezienie osoby, która nie ma smartfona lub tabletu wydaje się niemal niemożliwe. Wystarczy przejść się ulicami polskich miast, by na własne oczy zobaczyć, jak popularne i chętnie używane są urządzenia mobilne. Jednak z pewnością nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego, ilu z nas ich używa. Wątpliwości rozwiewa raport opublikowany przez IAB Polska.

Polska smartfonami stoi

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 4700 Polaków w wieku 15+, czyli najbardziej zainteresowanych i obeznanych w dziedzinie nowych technologii. Według raportu 9 na 10 Polaków ma smartfon i z niego korzysta. Jednak ważniejsza statystyka dotyczy wzrostu ilości tego typu urządzeń w polskich domach. Jeszcze w 2012 roku tylko 33% z nas posiadało telefon komórkowy zdolny do połączenia się z Internetem.

Nieco gorzej wygląda sytuacja z tabletami. Choć w ciągu czterech lat liczba osób posiadających tablet wzrosła o 900%, korzysta z nich jedynie 27% Polaków.

Do czego używamy smartfona?

Ankietowani zostali zapytani do czego wykorzystują swoje inteligentne telefony. Tutaj nie ma zbyt wielu zaskoczeń, bowiem króluje nawigacja oraz mapy (62%). Na dalszych miejscach respondenci wskazali używanie aplikacji (51%) oraz korzystanie z poczty (49%). Z kolei do robienia zakupów przy użyciu smartfona przyznaje się jedynie 19% z nas.

– Wyniki badań – zarówno w Polsce, jak i zagranicą – pokazują, że to, co jeszcze kilka lat temu powoli docierało do nielicznych odbiorców jako nowinka technologiczna, dziś spowszedniało i jest traktowane jako standard. W 2018 roku penetracja smartfonów wśród internautów powyżej 15 roku życia powinna przekroczyć 90%, choć dla dużej grupy nadal „phone” jest ważniejsze niż „smart”. Wyraźnie widać jednak, że użytkownicy coraz częściej i chętniej używają swoich urządzeń także do innych działań – wyjaśnia Agnieszka Maciaszek, Dyrektor Zarządzający Interia Content Studio.

Cały raport dostępny jest tutaj.

Źródło: iab.org.pl

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Powiązane wpisy

Komentarze

 • Afterweb napisał:

  15 listopada 2018

  Hmm, bardzo ciekawe statystki ! Pozdrawiamy 😉

  Odpowiedz
 • Darek napisał:

  20 listopada 2018

  Wiele osób z nas nie korzysta już prawie w ogóle z komputerów. Każdy woli smartfony, gdyż tam wszystko sprawdzić można o wiele szybciej 🙂 Po co więc tracić czas skoro wszystko można zrobić kilkoma krokami? 🙂

  Odpowiedz
  • Cezary Bronszkowski napisał:

   20 listopada 2018

   Fakt, ja jednak wciąż obstaje przy starym poczciwym PC-cie. Jakoś tam mi wszystko sprawdza się łatwiej i wygodniej 😉

   Odpowiedz
 • Jacek napisał:

  20 stycznia 2019

  Wolę PC, smartfon to jedna wielka inwigilacja. Nadal używam „gangsterskiego” telefonu z klawiszami.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij