07 maja 2019

Polski rynek e-reklamy wart prawie 4,5 mld złotych! Dominują Facebook i Google

Reklama w Internecie z roku na rok staje się coraz popularniejsza – takie wnioski wypływają po lekturze badania IAB AdEx. W 2018 roku wartość e-reklamy w Polsce wyniosła 4,47 miliarda złotych. Lwią część stanowiły dochody Google i Facebooka.

E-mail marketing w defensywie

Raport IAB AdEx przygotowany przez IAB Polska oraz PwC zawiera informacje dotyczące najpopularniejszych form reklamy internetowej w naszym kraju. Według niego najwięcej pieniędzy zainwestowano w display, SEM oraz ogłoszenia. W porównaniu z rokiem 2017 na każdą z tych metod wydano więcej pieniędzy.

Działy marketingowe odchodzą natomiast od e-mail marketingu, który w ubiegłym roku stanowił jedynie 2,2% udziału w rynku.

– Polski rynek reklamy on-line w 2018 roku nie zawiódł, nadal utrzymując wysoką dynamikę wzrostu i znacznie przekraczając magiczną granicę 1 mld Euro – zwraca uwagę Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska.

Ekspert nie jest zaskoczony dobrą kondycją polskiego rynku reklamy internetowej. Zwraca uwagę, że sytuacja nad Wisłą odpowiada tej na świecie.

– Notowane trendy i źródła wzrostu nie są też zaskoczeniem i odpowiadają trendom światowym. Warto natomiast zwrócić uwagę na silniejszą niż rok wcześniej kondycję rodzimych graczy i na fakt, że w roku 2018 mieli widocznie większy udział we wzroście rynku w odniesieniu do swoich globalnych rywali niż w latach poprzednich – dodaje Schmidt.

Google i Facebook rządzą

Mówiąc „reklama w Internecie” większość z nas ma na myśli te dwa koncerny. Google i Facebook są największymi wygranymi w branży e-reklamy. Reklamodawcy zainwestowali ponad 50% pieniędzy tylko w tych dwóch amerykańskich korporacjach.

Facebook i Google dominują nie tylko w naszym kraju. Według eMarketera w Wielkiej Brytanii łączne dochody tych dwóch firm z e-reklamy stanowią 63% całej wartości marketingu internetowego.

Źródło: IAB Polska

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij