21 kwietnia 2018

Nowe shadowbany na Instagramie – 2018

O shadowbanach mówi się od dłuższego czasu. Miały one zmniejszyć wyświetlenia treści erotycznych, rasistowskich czy nawołujących do przemocy — słowem — niezgodnych z oficjalną polityką IG. Innym ich celem było ukrócenie działalności spamerów czy botów sztucznie nabijających zasięgi. Niektóre z zakazanych hashtagów były bardzo oczywiste jak np. #hottie, #wet, like4like czy #xxx. Problem zaczął się, gdy shadowban objął także zaskakująco niewinne hasła, jak #books czy #easter.

W niektórych przypadkach można wytłumaczyć zmiany algorytmów zbyt dużą popularnością hashtagu, by można było monitorować treści i filtrować je. Inne, nienawiązujące bezpośrednio do zakazanych treści, zaczęły być używane przez użytkowników szukających sposobu na oszukanie systemu (#woman, #babe). Tym sposobem zasięgi zaczęły tracić także normalne konta. Instagram nie tłumaczy, dlaczego te, a nie inne hashtagi zostały wybrane. Niektóre z nich zostają ukryte tymczasowo.

Nie tylko zakazane hashtagi, czyli jak uniknąć shadowbana
Niestety używanie niewłaściwych hashtagów to nie jedyny sposób na zmniejszenie zasięgu. Karana są także profile, które:

Używają stale tych samych hashtagów
Komentują zdjęcia innych użytkowników jednym zdaniem (preferowane są przynajmniej czterowyrazowe komentarze)
Zbyt częsta ilość publikacji — maksymalnie 6 w ciągu doby

Spadające zasięgi na instagramie? Tych hasztagów lepiej unikać:
#adulting #brain #desk #workflow #instamood #instadaily #snapchat #skype #date #dogsofinstagram #popular #wtf #fitnessgirl #direct #boho #shower #asia #streetphoto #mirror

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Jakub Wasielewski

W roku 2012 założyłem firmę The First i rok później zająłem 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Pozycjonowania. Ponad 11 lat w branży marketingu internetowego.

Komentarze

  • Sławomir napisał:

    22 maja 2018

    Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony. Niemniej zapewne jest to związane, z tym że bardzo rzadko korzystam z Instagrama. Dzięki za tekst.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij