07 września 2018

Linkujesz podstrony ze strony głównej? Google do tego zniechęca

Pracownik Google John Mueller ostrzega przed linkowaniem każdej podstrony ze strony głównej. Tłumaczy to faktem, że googlowski bot może mieć problemy ze zrozumieniem budowy witryny.

Czy linkowanie osłabia stronę?

W trakcie niemal półtoragodzinnego streama jeden z widzów zapytał Muellera o wewnętrzne linkowanie.

– Jeśli staramy się linkować do każdej podstrony naszej witrynie ze strony głównej, czy to rozbija jej strukturę? – zastanawiał się właściciel jednej z domeny.

Odpowiedź Muellera nie pozostawiała złudzeń. Powiedział on, że takie praktyki rozbijają stronę w takim sensie, że Google, a konkretniej boty, nie będą w stanie dobrze zrozumieć struktury witryny, Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych stron internetowych, ponieważ w tych mniejszych jest to standardowa praktyka.

– Jeżeli chodzi o mniejsze witryny, uważam że czymś naturalnym jest łączenie wszystkich podstron w danej witrynie. Jeżeli masz, nie wiem, 10-20 podstron na swojej stronie, to normalne, że możesz dostać się do wszystkich tych stron ze strony głównej – tłumaczy Mueller.

Narażeni więksi gracze

Webmaster Google tłumaczy, że w przypadku dużych witryn, link do każdej podstrony, wypływający ze strony głównej, utrudnia Google zrozumienie struktury semantycznej domeny. Innymi słowy, Google może nie być w stanie rozróżnić podstron wyższego rzędu od tych niższego rzędu oraz trudniej mu będzie odróżnić poszczególne kategorie.

Jak linkować?

Firma Google wcześniej zalecała linkowanie do najważniejszych podstron witryny ze strony głównej, aby nadać im większy priorytet w wynikach wyszukiwania. Jednak nie oznacza to, że dobrym pomysłem jest linkowanie każdej podstrony i nadawanie im takich samych rang. Z kolei zrozumienie przez googlowskie boty struktury strony jest istotne, by pozycjonować ją w w sensowny sposób.

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem, Mueller mówi o nim w poniższym wideo od 30 minuty 49 sekundy.

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Powiązane wpisy

Komentarze

 • Zgred napisał:

  07 września 2018

  Ciekawe bo John mówi, że „nionio” a tymczasem takie linkowanie działa fantastycznie 🙂

  Odpowiedz
 • Jakub Wasielewski napisał:

  07 września 2018

  O wielu rzeczach piszą „nionio” a działają fantastycznie Zgred 😉

  Odpowiedz
 • Marcel napisał:

  08 września 2018

  Googlarze robią jak zwykle klasyczną deziformację. Podobnie jest z PiO i generalnie za całą branżą SEO:-) Każdy ma jakieś swoje twarde dane, a publicznie podaje bajki „z mchu i paproci”;-)

  Odpowiedz
 • Jakub Wasielewski napisał:

  09 września 2018

  @Marcel – rozumiem Twoją opinię. Pozornie można mieć takie wrażenie ale pamiętaj, że wszyscy musimy śledzić newsy od Google. Dopiero kolejnym krokiem są testy i doświadczenie aby sprawdzić na ile w danym momencie pewne wytyczne się sprawdzają 🙂

  Odpowiedz
 • Mateusz napisał:

  29 października 2019

  Z obserwacji, linki prowadzące ze strony głównej nadal mają większą moc. To raczej zabieg, który ma nieco zmylić nas – Webmasterów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij