27 kwietnia 2019

Kantar: 8 na 10 Polaków ma dostęp do Internetu

Wydawać by się mogło, że Internet jest dziś tak powszechną rzeczą, że dostęp do niego ma każdy z nas. Tymczasem według badania Kantar NetTrack możliwość korzystania z sieci ma niewiele ponad 80% Polaków.

Gigantyczny wzrost w dwie dekady

Pierwsze badanie dotyczące dostępu do Internetu zostało przeprowadzone przez Kantar 18 lat temu. W 2001 roku na stałe łącze mogli pozwolić sobie tylko nieliczni – jedynie 12% społeczeństwa. Wynikało to z dwóch powodów:  braku odpowiedniej infrastruktury oraz horrendalnie wysokich cen u dostawców.

Jednak w ciągu lat odsetek Polaków mających dostęp do Internetu systematycznie rósł. Największe „skoki” odnotowano w latach 2005-2006 (o 10 punktów procentowych) oraz 2014-2015 (o 12 punktów procentowych). Obecnie jest to 81,7% Polaków.

Nieco gorzej jest z dostępem do Internetu mobilnego. Z niego korzysta niecałe 50% z nas. Jednak szacuje się, że dzięki nowym telefonom w ciągu 10 lat każdy Polak będzie nosił Internet ze sobą w kieszeni.

Co odwiedzamy?

Na liście 10 najpopularniejszych stron internetowych nie ma zbyt wielu zaskoczeń. Polacy najchętniej odwiedzają Google.pl, YouTube.pl, allegro.pl. Tuż za podium znalazły się serwisy informacyjne: Onet.pl, wp.pl oraz Interia.pl. TOP 10 zamykają ceneo.pl, o2.pl, empik.pl i filmweb.pl.

Dziwić może brak serwisów społecznościowych, takich jak Facebook.pl oraz Instagram.com, jednak pytanie dlaczego tak się stało należy kierować w stronę Kantara.

Co nam mówi badanie?

Wnioski, jakie można wysnuć z powyższego badania są oczywiste. W ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat każdy Polak będzie miał dostęp do Internetu stacjonarnego oraz mobilnego. Oznacza to, że wraz z nowymi użytkownikami, wzrośnie liczba klientów sklepów e-commerce i popularność usług w sieci.

Źródło: Kantar

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij