Jak wypromować firmę w internecie

21 maja 2015

Jak wypromować firmę w internecie

Na tak ogólnie postawione pytanie, konieczna jest wyczerpująca odpowiedź. Sposoby promowania firmy z całą pewnością warto podzielić na płatne i darmowe. Poniżej przedstawiam powszechnie uznawane i najpopularniejsze sposoby promowania własnej lub czyjejś firmy, metody mniej lub bardziej ekonomiczne. Zapraszam do lektury.

1. Content marketing
Bez wątpienia marketing treści jest obecnie jednym ze skuteczniejszych sposobów dotarcia do grupy docelowej. Publikując jakościowy materiał, nie tylko zyskujemy czytelników, dodatkowo jesteśmy postrzegani jako wysokiej klasy specjaliści, co przyczynia się do większej konwersji. Czyli, im lepszy jest nasz wizerunek, tym więcej osób coś u nas kupi spośród tych, które wejdą na naszą stronę www.

– opłacalność artykułów sponsorowanych
Aby reklama tego typu była skuteczna, konieczne jest odnalezienie odpowiedniego miejsca, które skupia naszą grupę docelową. Ponadto przyjmuje się, iż na każde 5000 uu (czyli unikalnych odwiedzin), jakim może pochwalić się portal – 5% przełoży się na nasze odwiedziny. Dodatkowo z każdych 5 % użytkowników, które dotarły na domenę docelową, 3% – 7% przełoży się na akcję w postaci złożonego zamówienia lub zapytania.

– dodatkowe korzyści
Należy bezwzględnie pamiętać, iż odpowiednio zoptymalizowany i pozycjonowany artykuł, przełoży się na ruch z tzw. long tail danego portalu. Czyli sam artykuł będzie wyświetlany w wyniku wyszukiwania, co przełoży się dożywotnio na ruch dla naszej strony czy sklepu internetowego.

– darmowe sposoby czyli notatki prasowe
W sieci funkcjonują tzw. notatki prasowe, jest to informacja, którą czytelnicy przesyłają do blogerów, licząc że zostanie opublikowana jako ciekawostka lub news. Z pewnością nietrudno się domyśleć, że artykuł tego typu, musi być ciekawy, powinien prezentować pewną innowację i być materiałem, który skupi i przykuje uwagę czytelnika. Dzięki temu właściciel bloga czy portalu zgodzi się na jego bezpłatną publikację.

Warto też skorzystać z jakiegoś narzędzia, za pomocą którego będziemy w stanie monitorować informacje o naszej firmie w sieci. Dostępne oprogramowania są w stanie pokazać, w jakich mediach mówi się o Twojej firmie najwięcej w jakim stopniu i jak to wpływa bezpośrednio na konwersję

 

2. E-mail marketing
Można pokusić się o zakład, że wielu z was w tym momencie pomyślało coś w rodzaju: „Zawsze kasuję takie e-maile” – być może tak jest, ale statystycznie od 1% do 3 % ich nie kasuje. Mało tego – oni czytają, reagują i podejmują akcję. Oznacza to, że odpowiednio przeprowadzony e-mail marketing może przynieść do Ciebie nawet 50-100 i wiele więcej zapytań przy relatywnie niewielkich nakładach finansowych.

– jak jest ze skutecznością?
Statystyka jest zmienna i w dużej mierze zależy od posiadanej bazy, czy grupy docelowej jaką udało nam się ustalić i zebrać w konkretnej bazie e-mailingowej.

– skąd wziąć bazę?
Bazę e-maili można pozyskać na kilka sposobów

Po pierwsze:
Można stworzyć poradnik z Twojej branży lub branży Twojej grupy docelowej i takim internautom udostępniać go w zamian za podanie adresu e-mail i wyrażenie zgody na przesyłanie ofert handlowych.

Po drugie:
Bazę najzwyczajniej w świecie można kupić. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy dani użytkownicy zakupionej bazy, wyrazili zgodę na handel własnymi adresami.

Po trzecie:
Adresy e-mail można zebrać w internecie i przesyłać zapytanie o zgodę na przesłanie oferty. Jest to mało etyczny sposób i nie polecam go.

Pomimo tego, że e-mailing nie jest postrzegany pozytywnie, statystycznie spełnia swoje zadanie i nie należy go lekceważyć. Wciąż jest jedną z potężniejszych broni marketingowych.

 

3. Prowadzenie własnego bloga
Dzięki temu budujemy zaufanie i zaangażowanie naszych odbiorców, ponadto, podobnie jak ma to miejsce w publikacjach na portalach branżowych, jesteśmy postrzegani jako specjaliści co zwiększa współczynnik konwersji. Prowadząc blog firmowy, mamy pewność, że pozyskamy większy ruch z wyniku organicznego, za sprawą fraz long tail.

– jak prowadzić blog firmowy?
Przede wszystkim musisz przygotować zestawienie fraz kluczowych, które są popularne i związane z tematem bloga, dla przykładu wpis który właśnie czytasz, zawiera między innymi frazę: „Jak promować firmę w internecie”. Następnie na podstawie tych fraz, stwórz listę tematów na które będziesz publikował artykuły, dzięki temu zachowasz porządek.

– publikuję treści i co dalej?
Przeglądaj branżowe blogi i fora dyskusyjne, uczestnicz w dyskusjach pozostawiając wszędzie gdzie to możliwe odnośnik do swojego bloga lub konkretnego wpisu. Dzięki temu pozyskasz stałych czytelników, którzy być może zamówią w przyszłości Twój produkt lub usługę.

 

4. Landing page
Bardzo popularne ostatnimi czasy strony, mające na celu pozyskanie ruchu, zapytań itp. Strony zbudowane z myślą o konkretnych produktach czy usługach, pozycjonowane na niszowe frazy, nazwy tych właśnie produktów lub konkretnych – doprecyzowanych usług.

 

5. Social media
Działania social media są dobrym miejscem na pozyskanie darmowego ruchu. Ponadto posiadanie dużej ilości lajków na koncie Facebook (powiedzmy minimum 1000), pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, która jest kojarzona z solidną i rzetelną. Dysponując dużą ilością fanów, można w jednej chwili wysłać do nich informację – promocję czy wiadomość o specjalnej ofercie jaką akurat posiadamy.Social Media

– od czego zacząć ?
W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby szata graficzna (najczęściej baner i ewentualnie kilka zdjęć) były spójne z całym layoutem firmy. Dodatkowo należy starannie uzupełnić opis działalności w polu do tego przeznaczonym oraz lokalizację i wszystkie dane kontaktowe.

– jak prowadzić konto social media (np.: Facebook)
Publikowane informacje powinny być umieszczane regularnie, niezbyt często i nie za rzadko. Kanał ten należy traktować jako dzielenie się tym, co się dzieje w firmie oraz w branży. Warto nie pozostawiać postów samych sobie, postaraj się pytać odbiorców, co na dany temat sądzą. Od czasu do czasu organizuj konkursy, informuj o ciekawostkach i czasem daj coś za darmo.

– jak często publikować treści?
Dzięki specjalnym narzędziom analitycznym, możesz sprawdzić w jakie dni i o których godzinach opublikowane do tej pory posty, cieszyły się największym zainteresowaniem i kiedy były najczęściej komentowane. Na tej podstawie intensyfikuj publikację w tych właśnie dniach i o tych właśnie godzinach.

 

6. Pozycjonowanie – Jaki model wybrać?
Pozycjonowanie jest najważniejszą częścią promocji w sieci. Będąc na pierwszej stronie wynikowej wyszukiwarki Google, trafiasz ze swoją ofertą do osób, które już szukają danego produktu lub usługi, dzięki czemu jest duża szansa że użytkownik dokona zakupu właśnie u Ciebie.

Businessman with SEO concept

– od czego zacząć ?
W pierwszej kolejności, musisz dowiedzieć się, które frazy kluczowe są dla Ciebie najlepsze. Ważne, aby nie wybrać zbyt mało popularnych fraz kluczowych i zbyt mocno popularnych.

Najlepiej coś pośrodku. Stosunek pozycjonowanych fraz pod względem trudności i popularności powinien wyglądać mniej więcej tak: 50% frazy łatwe | 30% frazy średnio trudne | 20% frazy popularne i trudne.

Dlaczego właśnie tak? Decydując się na takie działanie, masz pewność że frazy łatwe i mniej popularne prawie na pewno zostaną wypozycjonowane, podobnie frazy średnio trudne a to sprawi, że pozycjonowanie będzie już na siebie pracowało. Top 10 dla fraz trudnych osiąga się trudniej i dłużej a to sprawia, że zwrot z inwestycji zwraca się dłużej.

– jak wybrać firmę do pozycjonowania?
W sieci funkcjonuje wiele różnych modeli współpracy, najpopularniejsze są dwa modele: tzw efekt i abonament.

Pierwsza oferta pozwala Ci wnosić opłaty dopiero w momencie, kiedy frazy kluczowe które wybrałeś będą na pierwszej stronie Google, przez czas około 3 miesięcy kiedy czeka się na wypozycjonowanie strony, nic nie płacisz.

Drugi model nakazuje wnosić opłaty od samego początku, w zamian za to w większości przypadków na koniec miesiąca otrzymasz raport z przeprowadzonych działań.

Jaki model wybrać: Pozycjonowanie na tzw. efekt statystycznie kończy się słabą skutecznością i wiele firm działa tak, że tanimi metodami wprowadzają do top 10 jedną, może dwie frazy kluczowe np. na 6-8 pozycjonowanych. Umowa wchodzi w życie a klient musi płacić. Ponadto pozycjonowanie tanimi metodami, często kończy się filtrem od wyszukiwarki i dalsze pozycjonowanie takiej domeny jest przez długi czas wręcz niemożliwe.

Bezwzględnie lepszym modelem jest pozycjonowanie abonamentowe, dzięki czemu mamy pewność, że firma umieszcza nasze linki w dobrych miejscach i mamy nad nimi pełną kontrolę – zawsze można je zmienić, skasować.

 

7. Kampanie AdWords
Linki sponsorowane to wciąż jedna z najbardziej popularnych form reklamy w internecie i nic nie zapowiada się aby sytuacja ta miała ulec zmianie. Bezwzględnym atutem Adwords, jest fakt że możemy trafić na pierwszą stronę wynikową już w pierwszym dniu włączenia kampanii. Wyświetlanie samej reklamy jest bez kosztowe, płacimy za poszczególne kliknięcia.

– co jeśli konkurencja „wyklika” moja kampanię ?
Nie jest to możliwe, system ma specjalne zabezpieczenia dzięki którym nie ma szans, aby taka sytuacja miała miejsce. Z jednego IP zliczane jest tylko jedno kliknięcie na każde 24h.

– czy mogę sam poprowadzić kampanię ?
Generalnie tak, podobnie jak sam możesz położyć płytki w łazience i zaplombować sobie zęba 😉 Włączenie kampanii jest całkiem proste jednak poprawne jej prowadzenie już nie. System jest bardzo rozbudowany i jeśli nie masz doświadczenia, koszty będą znacznie wyższe niż w sytuacji kiedy kampanię będzie prowadziła osoba doświadczona. Z dużym prawdopodobieństwem skuteczność samej reklamy też będzie miała wiele do życzenia.

 

———
Podsumowując
Mam nadzieję, że zawarte tu informację będą pomocne tym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w marketingu internetowym. Jak widać istnieje wiele sposobów skutecznej reklamy w internecie i możliwości na pozyskiwanie klientów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz porady napisz, na pewno odpowiem.

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!
Jakub Wasielewski

Jakub Wasielewski

Pasjonat marketingu internetowego, specjalizuje się w SEO i Content Marketingu

Komentarze

 • Mariusz napisał:

  22 maja 2015

  Do punktu 1 dodałbym jeszcze artykuły eksperckie czy też artykuły gościnne, które mają dużo lepszą konwersję aniżeli klasyczny artykuł sponsorowany.

  Odpowiedz
  • Jakub Wasielewski

   Jakub Wasielewski napisał:

   22 maja 2015

   Słuszna uwaga, zbiorę feedback od pozostałych komentujących i wkrótce zaktualizuję wpis.

   Odpowiedz
 • Łukasz napisał:

  22 maja 2015

  A co z wideo? Rok 2015 został okrzyknięty rokiem wideo, czy to słuszna teza? Zakładać kanał na youtube czy iść w stronę vimeo?

  Odpowiedz
 • Kinga napisał:

  23 maja 2015

  Przedstawione porady mają przypadkową kolejność? czy też należy zwracać uwagę na to, którą formę promocji i kiedy wdrażać?

  Odpowiedz
 • Adas napisał:

  23 maja 2015

  Hej, którą z tych metod polecasz na początek? nie zawsze jest wystarczająco dużo budżetu czy czasu by ruszyć ze wszystkim jednocześnie.

  Odpowiedz
 • Boguś napisał:

  24 maja 2015

  Jesteśmy jako firma realnym przykładem jak skutecznie to działa. Firma The First zajmuje się reklamą i pozycjonowanie naszych stron. Obecnie jesteśmy na pierwszych stronach w Google a nasza firma poprzez współpracę z nimi nowych zyskała bardzo dużo klientów.
  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sprawdzenia jak oni skutecznie działają.
  http://www.swiat-whisky.sklep.pl .
  Prywatnie opowiem dlaczego wybrałem The First ( bo są w tym dobrzy i rzetelnie współpracują ).

  Odpowiedz
 • Jakub Wasielewski

  Jakub Wasielewski napisał:

  25 maja 2015

  @ Łukasz – prowadzenie vloga jest słuszną koncepcją, pozwala zatrzymać użytkownika dłużej na stronie i wzbudza większe zaufanie. Postaram się napisać więcej na ten temat w jednym z kolejnych wpisów.
  @ Kinga – kolejność jest przypadkowa, choć content marketing jest na pierwszej pozycji z racji na fakt, że w ostatnim czasie narodził się na nowo.
  @ Adas – wszystko zależy od branży i celu jaki chcemy osiągnąć. Napisz do mnie na prv, jaką branżę reprezentujesz czy chcesz promować, na pewno doradzę.
  @ Boguś – bardzo dziękuję 🙂 cały mój zespół stara się jak może.

  Odpowiedz
 • Przemek napisał:

  27 maja 2015

  Rzetelny i wartościowy artykuł. Krótko, zwięźle i na temat 😉
  Nasza firma od kilku lat korzysta z usług The First, szybko rośnie w siłę i wygląda na to, że będzie jeszcze lepiej. Szczerze polecam współpracę z Panem Jakubem.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • PIXMO napisał:

  01 lutego 2016

  Firmę można też wypromować za pomocą video i to w bardzo skutecznie! Jest to możliwe zwłaszcza za pomocą explainer video, do którego serdecznie zachecamy. Zajrzyjcie na naszą stronę http://www.pixmo.pl 🙂

  Odpowiedz
 • Ola napisał:

  13 grudnia 2016

  Dobre zestawienie, przedstawiliście skuteczne metody promocji firmy w sieci, ale zgadzam się z poprzednikami, że zabrakło kwestii wideomarketingu, która obecnie ma duże znaczenie. Wprowadziłabym też tutaj pojęcie e-PRu.

  Odpowiedz
 • Jakub Lesik napisał:

  01 czerwca 2017

  Niezależnie czy firma lokalna czy działa na większym obszarze – jeśli ma stronę www to pozycjonowanie. To najskuteczniejsza reklama i zasze się zwraca jeśli oczywiście firma seo umie to robić. Jeśli natomiast firma lokalna np. sklep z lodami czy kawiarnia to konieczne socialmedia. To naprawdę działa…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij

Analiza