22 listopada 2016

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny – whois?

W dzisiejszych czasach, każdego dnia tysiące osób decydują się na stworzenie własnej witryny internetowej, bloga tematycznego, stworzenia start-up’u czy w przypadku większych inwestycji portalu internetowego. Jak donosi NASK, dziennie jest rejestrowanych ponad 2800 domen z końcówką .pl . Zazwyczaj związane jest to z chęcią uruchomienia nowej firmy albo po prostu z chęcią realizowania swoich pasji lub inwestycji. Tak, domena jest również świetną  inwestycją kapitału czy też produktem, który można drogo kupić i znacznie drożej sprzedać.


Istota i sens posiadania własnej domeny internetowej

Brand Branding Design Marketing Drawing
– reklama firmy
Żaden biznes w dzisiejszych czasach nie może istnieć bez sprawnie działającej strony internetowej. Taka domena pełni wiele funkcji dla firmy, między innymi informacyjnych, czy też reklamowych. Jest ona niezbędna w marketingu. Koniecznie należy zadbać o to, aby w jej nazwie znalazła się również nazwa nowo budowanej firmy, najlepiej w całości jak np: zalando.pl, mbank.pl itp.

Hand writing Domain for Sale with marker, concept background
– inwestycje
Posiadanie własnej domeny internetowej, może mieć również aspekty inwestycyjne. W sieci można znaleźć wiele świetnie prosperujących firm, które trudnią się właśnie w znajdowaniu i przechwytywaniu domen, których ktoś zapomniał opłacić. Ciekawe przechwycenie miało miejsce stosunkowo niedawno, gdzie udało się przechwycić domenę kawa.pl (więcej na ten temat przeczytasz na blogu: http://seoninja.pl/462/tchibo-stracilo-domene-kawapl.html).


Jak zatem sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
Najlepszą metodą na to, aby zweryfikować, kto jest właścicielem domeny oraz kiedy ona wygasa jest skorzystanie z narzędzia WHOIS.


Czym jest WHOIS?

– jest to protokół TCP używany do wysyłania zapytań do baz danych
– działa on na prostej zasadzie pytanie – odpowiedź i umożliwia szybkie pozyskanie informacji na temat faktycznego właściciela domeny
– można również pozyskać jego nr IP i dane teleadresowe, niezbędne do kontaktu


Przydatne linki:
 – Strony pozwalające na sprawdzenie, kto jest właścicielem domeny:
https://who.is/
http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl

– Strony pozwalające sprawdzić, historię danej domeny:
http://archive.org/web/

– Giełdy domen internetowych:
https://www.aftermarket.pl/
https://premium.pl/gielda/
http://www.nethome.pl/

– 10 najdroższych polskich domen sprzedanych w roku 2016
http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/7539/10_najdrozszych_polskich_domen_sprzedanych_w_tym_roku

 

Udostępnij dalej

Podobał Ci się artykuł?

Zobacz naszą ofertę!
Jakub Wasielewski

Jakub Wasielewski

W roku 2012 założyłem firmę The First i rok później zająłem 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Pozycjonowania. Ponad 11 lat w branży marketingu internetowego.

Komentarze

 • Zgred napisał:

  22 listopada 2016

  Ale większość seowców i pozycjonerów wpisuje fałszywe dane do whois więc sprawdzanie nic nie da. Potem na rozprawie sądowej najłatwiej jest udowodnić, że dane zaplecze nie jest własnoscią pozycjonera bo dane we whois są fejkowe.

  Odpowiedz
  • Jakub Wasielewski

   Jakub Wasielewski napisał:

   22 listopada 2016

   Masz rację, większość osób to ukrywa. Miałem zamiar napisać jednak, jak można podjąć próbę znalezienia namiarów właściciela domeny dla osób, które nie wiedzą jak to zrobić. Najprościej jest, kiedy domena jest do kupienia na giełdzie i wtedy nic nie trzeba sprawdzać;)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej

Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.

Zamknij