09 lutego 2023
Chociaż wszystkim nam obiło się o uszy, że Google nie patrzy przychylnym okiem na content generowany przez AI, tak naprawdę technologiczna korporacja żywo interesuje się sztuczną inteligencją. Już od 6 lat aktywnie pracuje nad podobnymi rozwiązaniami i inwestuje w nie. Zatem kwestią czasu było ogłoszenie z 6 lutego 2023 roku, kiedy to CEO Google Sundai Pichai przedstawił nam Barda.
Spis treści:
Zanim dowiemy się, czym tak naprawdę jest Bard, musimy zapoznać się z jeszcze jednym tworem Google, którym jest LaMDA. Language Model for Dialogue Applications to projekt, nad którym pracę zaczęto dawno temu. To rodzaj sztucznej inteligencji, który przetwarza język naturalny (nie jedyny spod skrzydeł Google). Bard jest zatem AI konwersacyjnym, opierającym się na modelu LaMDA.
Sundar Pichai o Bardzie:
„Bard stara się połączyć rozległą wiedzę o świecie z mocą, inteligencją i kreatywnością naszych rozbudowanych modeli językowych. Opiera się na informacjach z sieci, aby dostarczyć wysokiej jakości świeżych odpowiedzi. Bard może być ujściem dla kreatywności i punktem wyjścia dla ciekawości, pomagając wyjaśnić 9-latkowi nowe odkrycia dokonane przez Kosmiczny Teleskop NASA Jamesa Webba lub dowiedzieć się więcej o obecnie najlepszych napastnikach w piłce nożnej, a potem sprawdzić, jak możesz ćwiczyć własne umiejętności.”
W tym momencie dostęp do Barda mają zaufani testerzy Google, jednak w ciągu kilku tygodni ma on zostać udostępniony szerszej publiczności.
Google ma długą historię ze sztuczną inteligencją i chętnie opracowuje kolejne projekty z nią związanie, takie jak znane nam dobrze modele BERT czy MUM. Mają one za zadanie przede wszystkim jeszcze lepiej rozumieć zapytania użytkowników i pomagać im znaleźć odpowiedzi. Jednak obecnie, być może w wyniku pojawienia się popularnego ChatGPT, Google zaobserwowało potrzebę zaadresowania zapytań konwersacyjnych. Pojawiła się bowiem tendencja do zadawania wyszukiwarce pytań, które wymagają nie tyle prostych odpowiedzi, co wgłębienia się w temat. Podanym przez Pichaia przykładem jest porównanie gitary oraz pianina pod kątem trudności uczenia się gry.
Chociaż obecny trend związany z wszechobecną sztuczną inteligencją, piszącą za uczniów wypracowania, mógł sprawić, że korporacja szybciej zdecydowała się ujawnić istnienie Barda, prace nad nim i pokrewnymi projektami trwały od długiego czasu. W końcu już w 2018 roku Google upubliczniło swoją listę zasad związaną z AI.
Strona używa ciasteczek. Potwierdź, aby kontynuować. Nasza Polityka Prywatności więcej
Cookie na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić Ci najlepszy sposób przeglądania strony.